​+90 (264) 272 45 45  ​info@carktipmerkezi.com

Çoğunluk küçük çocuklarda alay ve kızdırma konusu olabilmektedir. Bu durumun şanslı olduğumuz yanı ise; günümüzde artık hem az ağrılı hem de çeşitli ameliyat teknikleri ile düzeltilebilme imkanı vardır. Kepçe kulak yada diğer kulak kepçesi bozuklukları %3-5 arasındadır. Normal bir kulakta kulak ile kafatası arasındaki açı 25-35 derece arasında olmalıdır.

Kepçe kulak estetiği yapılırken estetik oranlar göz önünde bulundurularak yeniden şekillendirilme yapılır. Anatomik nirengi noktaları yeniden oluşturulur kulak kıkırdağının şekli ve baş ile olan açısı tekrar ayarlanır.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı 5-6 yaşından sonra yapılabilir. Sosyal yaşam açısından ve okulda alay konusu olmaması açısından okul öncesi dönemde yapılması önerilir.

Kepçe kulakğın ameliyatı nasıl yapılır?

Erişkinlerde sadece ameliyat alanının uyuşturulduğu lokal anestezi yöntemiyle yapılır. 6-12 yaş çocuklarda genel anestezi kullanılır. Genellikle kulak arkasından bir kesi yapılarak ve bir miktar cilt çıkarılarak yapılır. Bununla birlikte kıkırdak bölümlerden şekillendirilmek istenen bölümlere çeşitli kalıcı dikişler, parça çıkarma yada zayıflatma yöntemleri kullanılır. Uygun hastalarda tek başına, kesi yapılmadan sadece kalıcı dikişlerle değişikliğin yapıldığı yöntemlerde kullanılabilir. Doktorunuz sizin için uygun ameliyat tekniği ve yöntemine karar verecektir. Ameliyat süresi iki kulak için yaklaşık 1 saattir. Ameliyat sonrası kulak bir sargı ile kapatılır. Bu sargılar düzenli aralıkla değiştirilir ve 5. gün tamamen çıkarılarak tenisçilerin kullandığı alın bandı kullanılır. Bu alın bandı 6 hafta boyunca geceleri yatarken kullanılır. Yine hastalara ameliyat sonrası 6 hafta kadar travma ve buna sebep olabilecek kontakt sporlarından kaçınılması önerilir.

Estetik kulak ameliyatının komplikasyonları nelerdir?

Estetik kulak ameliyatı sonrası komplikasyonlar sık görülmez. Estetik kulak ameliyatı sonrası olumsuz durumlar hematom(kıkırdak ile cilt arasında kan birikmesi), ağrı, kıkırdağın ve etraf dokularn enfeksiyonu, kıkırdak nekrozu(kıkırdağın canlılığını kaybetmesi), dikişlerin geçşemesi yada atması, keloid(anormal nedbe oluşumu), hipostezi(dokunma hissinin azalması), soğuk duyarlılığı sayılabilir.

Ameliyatlarımız

Adenoidektomi

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı)

Burun Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı